Aktualności
20 Paź 2016

STORYTELLING I EKIPA POWER RANGERS – WSZYSTKO, BY PRACOWAŁO SIĘ LEPIEJ

Pracodawcy prześcigają się w pomysłach na oryginalne procesy rekrutacyjne oraz dodatkowe benefity dla swoich pracowników. Poszukiwanie nowych kandydatów do pracy dawno już wykroczyło poza sztywną rozmowę z kadrową, pracownicy natomiast oczekują czegoś więcej niż prywatna opieka medyczna, bądź abonament sportowy. Te i inne zagadnienia z zakresu HR poruszano na konferencji „Innowacyjne Metody Rekrutacji, Motywacji i Utrzymania Pracownika w Call/Contact Center” zorganizowanej przez Business Nova, która odbyła się w Warszawie.

Konferencja była okazją do spotkania praktyków z branży Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Call Center, reprezentujących takie firmy, jak: Vivus Finance, Polkomtel, Nationale Nederlanden, MoneyGram, Sage, Work Service, Provident, Vectra i szereg innych.

We care, czyli jak budować zaangażowanie pracowników

Jednym z najważniejszych tematów podczas wspomnianej konferencji było budowanie zaangażowania pracowników. Rafał Życzkowski, Dyrektor Departamentu Customer Care i Agnieszka Dobosz, Senior HR Business Partner, reprezentujący na konferencji firmę Vivus Finance, przybliżyli to zagadnienie uczestnikom wydarzenia na przykładzie działań realizowanych u swojego pracodawcy. Podczas prezentacji skupili się na procesie budowy kultury „We Care” (pol. „Zależy nam”) w oparciu o wartości firmy, a także omówili konkretne przykłady inicjatyw zapewniających realizację założeń „We Care”. Jak podkreślali eksperci, Vivus w każdym działaniu odwołuje się do wartości firmy, a ponadto tworzy otoczenie wspierające te wartości.

„Firma stawia na integrację zespołu swoich pracowników m.in. poprzez dobrą zabawę i konkursy. Można w nich wygrać niestandardowe nagrody, np. wybór preferowanej zmiany w kolejnym miesiącu czy jeden dzień pracy w innym dziale. Ważnym elementem jest również storytelling, dzięki któremu managerowie mogą poznać prawdziwe historie pracowników, ich problemy, wyzwania, z jakimi sobie poradzili i wykorzystać je w późniejszych rozmowach motywacyjnych z innymi członkami zespołu,” mówi Agnieszka Dobosz, Senior HR Business Partner w Vivus Finance.

Power Rangers – liderzy pozytywnej atmosfery

Innowacyjnym pomysłem Vivusa było również powołanie grupy „Power Rangers”, której zadaniem jest dbanie o dobrą atmosferę w zespole i dobry humor pracowników – to właśnie członkowie tej grupy zachęcają do założenia koszulek piłkarskich, gdy gra polska reprezentacja, czy śmiesznych sweterków z motywem świątecznym przy okazji firmowej wigilii. W celu zapewnienia dobrej atmosfery w biurze, każdy pracownik może podziękować drugiej osobie, rysując na specjalnej tablicy serduszko. W każdym zespole są także wyłaniane dwie wyróżniające się wynikami osoby, zwane ‚buddy’, które przez dwie godziny dziennie pomagają pozostałym członkom zespołu w codziennych obowiązkach zawodowych.

Jak zaznacza Rafał Życzkowski, Dyrektor Departamentu Customer Care w Vivus Finance: „Jako firma wspieramy oddolne inicjatywy pracowników, które pozwalają zintegrować zespół i dać jego członkom motywację do dalszej pracy. Omówione przez nas przykłady nie przewidują gratyfikacji finansowej. Z założenia większość tego typu inicjatyw ma być oddolna z niewielkim lub zerowym wsparciem finansowym firmy. Efektem tego typu działań są dobre wyniki ankiet satysfakcji pracowniczej, niski wskaźnik odejść z działu obsługi klienta oraz wysoki wskaźnik awansów wewnętrznych.”

Vivus Finance jest liderem rynku pożyczek internetowych w Polsce. Firma istnieje od 2012 roku i jest regularnym laureatem wielu nagród w zakresie obsługi klienta. Vivus został wyróżniony między innymi prestiżową nagrodą Gwiazda Jakości Obsługi przyznawaną firmom spełniającym najwyższe standardy obsługi Klienta, statuetką Najlepszy Partner w Biznesie oraz trzykrotnie Złotym Laurem Klienta. Firma zatrudnia obecnie ponad 300 pracowników.

Autor

Marek Bosak

Podobne artykuły