Aktualności
04 Lip 2017

Loukas Notopoulos wiceprezydentem Pracodawców RP

Prezes Vivus Finance Loukas Notopoulos został wiceprezydentem i członkiem rady Pracodawców RP. Zajmie się tematyką fintech, jako jednym ze strategicznych kierunków rozwoju. Pracodawcy RP to największa i najstarsza organizacja zrzeszająca pracodawców w Polsce.

Wybór Notopoulosa na członka rady Pracodawców RP pokazuje, że największa organizacja pracodawców dostrzega duży potencjał, jaki stoi za rozwojem branży fintech w Polsce. Tezę tą potwierdzają branżowe raporty. Według Delloite wartość polskiego rynku, który powstał na styku finansów i technologii wynosi ponad 850 milionów Euro i jest największa wśród państw regionu. Polski sektor finansowy należy też do najbardziej innowacyjnych na świecie, a polskie firmy z sukcesami rywalizują ze światowymi gigantami. Polskę powszechnie uważa się za jednego z liderów tworzącego się właśnie dynamicznie nowego rynku. Ponad 60% Polaków posiadających smartfony korzysta z bankowości mobilnej – to trzeci najlepszy wynik w Europie. Prawie 80% używanych w Polsce kart debetowych umożliwia płatności bezstykowe – dla porównania, w Wielkiej Brytanii ten odsetek wynosi 54%.

Według Loukasa Notopoulosa fintech może być jednym z kluczowych obszarów budowania przewagi naszej gospodarki. – Specyfika firm technologicznych na rynku finansowym jest taka, że nie wymagają one dużych inwestycji infrastrukturalnych. Jednocześnie jest to poligon doświadczalny gdzie wykorzystywane są najnowsze trendy technologiczne od sztucznej inteligencji po kryptografię. Wiele podróżuję po świecie i widzę, że poziom polskiej myśli technologicznej niczym nie odbiega od globalnej czołówki. To jest potencjał, który musimy wykorzystać.

– Zaktywizowanie tego obszaru prac w ramach Pracodawców RP może pomóc w wypracowaniu skutecznych metod współpracy na linii biznes – rząd – świat nauki. Jak pokazuje przykład Estonii albo Izraela jest to kluczowe do budowania trwałej przewagi na arenie międzynarodowej. Widzę też duże zainteresowanie inwestycjami wśród korporacji. Pracodawcy RP mogą być platformą, która pomoże zrobić to z korzyścią dla obu stron – dodaje Notopoulos.

Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, uważa że ta nominacja może pomóc w budowaniu mostu pomiędzy dużym biznesem, a młodymi firmami technologicznymi. – Firma, którą zarządza prezes Notopoulos w ciągu kilku lat przeszła drogę od startupu do korporacji. Wykorzystanie wiedzy z różnych etapów rozwoju pomoże we wspieraniu przedsiębiorców z młodej branży, jaką jest fintech. Polski rynek jest już na tyle dojrzały, że ważne są też relacje z decydentami i regulatorami. Tu może pomóc nasze doświadczenie.

Loukas Notopoulos pochodzi z polsko-greckiej rodziny i od piętnastu lat związany jest z polskim sektorem finansowym. Jest regularnie nagradzanym ekspertem branży fintech. Vivus Finance pod jego kierownictwem, czyli od momentu powstania firmy w 2012 roku, pozyskał półtora miliona klientów, stając się tym samym jedną z najszybciej rozwijających się firm w Polsce.

Pracodawcy RP to organizacja działająca od 1989 roku. Reprezentuje interesy 12 tysięcy przedsiębiorstw, w których jest zatrudnionych ponad 5 milionów osób. Organizacja za cel postawiła sobie stworzenie przyjaznych warunków dla pracodawców. Zrzesza związki, firmy i federacje, a jej siłę stanowi dotarcie i możliwość prezentowania swoich racji politycznym i ekonomicznym decydentom.

Autor

Marek Bosak

Podobne artykuły